Ще одна приємна риса: все більше хлопчиків приходять на заняття. Ясно: це будуть хороші майбутні татусі. Дівчатка, які творять ляльку, а потім нею бавляться, стають підкреслено ввічливими, чемними. Сам процес виготовлення ляльки ніби повторює створення чи навіть народження своєї дитини, створення маленької дитини-іграшки.Пропоную дівчаткам залишати свої вдалі вироби для постійної виставки в бібліотеці, не погоджуються, забирають із собою додому. Коли трохи наполягаю, аж сльози на очах виступають у моїх маленьких майстринь. Бачу в цьому інстинкт майбутньої матері: нізащо й нікому не віддавати свою дитину. Та згодом виставку ми все ж таки влаштуємо.
Отож мають рацію дослідники народної творчості: виготовлена власноруч дитиною лялька підтверджує нерозривність зв’язку становлення окремої людини зі становленням суспільства, людства. Розказую дітям, що першим дослідником народної іграшки був Марко Грушевський - священик, етнограф, фольклорист, патріот України, страчений, як політв’язень. Не збереглося, на жаль, його широких дослідницьких публікацій. А опісля упродовж багатьох десятиріч українська лялька випала з поля зору дослідників. Вже значно пізніше після М. Грушевського цим зайнявся доктор мистецтвознавства О. С. Найден, який опублікував про ляльку цілу книгу.
На моє переконання, мистецтво творення ляльки – заняття древнє і глибоко серйозне, його можна віднести до сакрального мистецтва нашого народу. Хоча задля справедливості слід зізнатися, що феномен ляльки-іграшки і наразі мало досліджений. А діти, учні нашого майстер класу, поки що засвоюють необхідні знання про цей вид народного мистецтва: відколи Світ і Сонце, лялькою бавляться діти, лялька-оберіг роду, лялька в хаті – то її дух, який створює неповторну атмосферу життя; з сивої давнини дівчині дарували ляльку, щоби вона народила здорову дитину.
Людмила Любацька, бібліотекар
Коментарі
Дописати коментар