Просвітитель, драматург,публіцист (290 років від дня народження П. Бомарше)

  П’єра Огюстена Бомарше перш за все згадують як літературного «батька» веселого балакуна Фігаро. Історія про одруження пройдисвіта змушує читача надривати живота від реготу більш ніж за двісті років після її написання: небагато комедій можуть похвалитися таким довгим життям. Але це далеко не єдине «батьківство» Бомарше. За своє життя він встиг винайти педаль для арфи, розробити проект мосту, видати 12-томник Вольтера… Годинникар і шпигун, арештант і придворний, лісник і картковий шулер, вчитель музики й постачальник зброї – в нього було досить матеріалу для літературної творчості!  

Здається я писав завжди (85 років з дня народження Євгена Гуцала)

Письменник надзвичайно багатогранного й caмобутнього таланту, дивовижної працездатності, він! перебував у розпалі своїх творчих сил і ще зробив би дуже багато, якби доля виявилася щедрішою до нього. Він мав би подолати ще не один "виток спіралі", знову : й знову подивувавши нас якоюсь несподівано відкритою художньою гранню, оригінальним поворотом і у своєму естетичному світосприйнятті, жанрово-стильовому самовиявленні.

Його творча біографія як витки спіралі, де до вже заявленого, знайомого, набутого, освоєного, закріпленого як гуцалівське нарощується нова питома якість. І при тому — Євген Гуцало неодмінно залишався самим собою.


Сьогодні з нашими читачами ми провели літературне знайомство з творчістю Євгена Гуцало. Що я читаю? Читанку природи

й апокаліпсис миру та війни,

вивчаю хрестоматію народу

і віршами захоплююсь весни, —

писав Євген Гуцало в книзі поезій "Час і простір".

Заглавною літерою, визначальним словом у хрестоматії народу була завжди і є для Євгена Гуцала людина. Письменник ніколи не намагався виписувати її великими буквами, не подавав її "на виріст" — в ім'я безоглядного наслідування за канонами ідеального героя, а пізнавав людину незалежно від вимог "злоби дня" щодо того, яким бути сьогодні літературному героєві — ідеально позитивним чи в міру "грішним", звичайним, таким, яким є його прототип у житті. Він завжди намагався обходитися без дозувань позитивного і негативного в характері свого героя — тривожно роздумував над людиною, яка живе серед людей. Бо й сам пройшов нелегку дорогу, яка пролягла від важкого воєнного і повоєнного дитинства в селі Старому Животові на Вінниччині, де він народився 14 січня 1937 року, через навчання в Ніжинському педінституті, багаторічну роботу в редакціях обласних газет, у "Літературній Україні", видавництві "Радянський письменник" (нині "Український письменник")…

Євген Гуцало — лауреат Державної премії України .

Наші користувачі з цікавістю ознайомилися з творчістю письменника. В цьому допоміг відкритий перегляд літератури. Тут зібрано книги для дорослих і дітей. А ще кожному стало зрозумілим на честь кого названа одна із вулиць нашого мікрорайону "Хутір Шевченка".


 

Коментарі